Majstori poručuju : Vrijeme je da kalfe naučimo zanatu jer smo mi krema ovog društva

Kada bi se u našem društvu u nekom sretnijem vremenu spomenuo „majstor“ svi ukućani i domaćin bi ustajali na noge. Danas u nekom drugom vremenu je sve manje majstora, a posebno onih pravih majstora koji znaju svoj posao i znaju adekvatno naplatiti svoj rad.  Majstori su se sve manje počeli spominjati u našem društvu u momentu kada su drugovi postali gospoda i kada su kalfe postali majstori.

IMG_4252

Zbog toga je u našem društvu bilo neophodno napraviti mjesto okupljanja majstora, zanatlija i ljudi koje često i bez titule doktora i magistra zovu doktorima za vodu, zidove, fasade, grijanje, dekoraciju interijera, bravariju ili termo izolaciju.

IMG_4249

Upravo je zbog toga Amir Jakupović idejni kreator Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo osmislio virtuelno mjesto susreta majstora iz Bosne i Hercegovine i regiona. Facebook grupa Tražim majstora Sarajevo je u izuzetno kratkom roku okupila veliki broj stručnjaka i majstora svog zanata koji su dostupni bosanskohercegovačkom ali i svjetskom tržištu putem jednostavnog upita na zidu Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo.

IMG_4259

Upravo zbog velikog broja intetrakcija unutar Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo te zbog velikog broja okupljenih stručnjaka unutar grupe ovo mjesto na Facebooku zauzima vodeće mjesto pri traženju majstora različitih zanatskih djelatnosti u Bosni i Hercegovini.

IMG_4273

To je bio razlog više da se stručnjaci okupljeni oko grupe na poziv idejnog kreatora Facebook grupe okupe na planini Igman i kreiraju prvo bosanskohercegovačko druženje stručnjaka, majstora, zanatlija njihovih pomoćnika ali i vodećih kompanija koje su predstavile svoje usluge i proizvode tokom ovog jedinstvenog druženja.

IMG_4298

„Posebno sam sretan jer smo putem jednog internog poziva unutar grupe Tražim majstora Sarajevo okupili ovoliki broj ljudi koji su podržali naš današnji sastanak. Među nama su bili isnstinski majstori svog zanata, fasaderi, moleri, rigipseri, keramičari, vodoinstalateri, električari i bravari. Oni su samo mali dio majstora i zanatilja koje okupljamo.  S nama su danas bile i kompanije lideri koje podržavaju različite zanate i zanatlije.  Mi se na Igmanu nismo okupili zbog roštilja, pića i ćevapa. Osnažen je i stvarni majstorski takmičarski duh. Tokom prezentacija smo pokazali ko su najbolji fasaderi a ko su oni najbolji vodoinstalateri. Ponosan sam jer su danas stvarnu snagu pokazali ljudi koji žele pomoći drugima, posebno kolegama koji su možda u nedostatku posla i klijenata u odnosu na neke druge što mi je posebna čast, istakao je idejni tvorac Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo – Amir Jakupović

IMG_4299

Jedinstveno okupljanje majstora proteklo je u bratskom duhu, pomaganja, asistencije i učenja. Majstori su pokazali svoju solidarnost i otvorenost ka novim inovacijama i materijalima koje su kroz prezentacije pokazale kompanije poput Bekamenta, iDekora, Final Colora, Bahara i mnogih drugih. Bez stida i sa puno entuzijazma su prikazane i posebne majstorske vještine na posebno prilagođenim mini poligonima a najbolji majstori svog zanata su dobili prigodne nagrade.

IMG_4314

„Već sedam mjeseci sam aktivan član Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo, prvenstveno zbog značajne pozitivne energije koja je doslovno isijavala iz komunikacije ljudi koji su se pronašli unutar ove Facebook grupe. Ta komunikacija je bila posebno bitna nama majstorima građevincima koji su do sada dobivali samo internene pohvale, kritike ali i preporuke od „uha do uha“. Tim više su odgovornosti majstora bile nikakve ukoliko bi se neki posao i loše „odradio“ sada unutar grupe označimo one koji su možda i „sfušerili“ posao ali i korugujemo sve slučajne greške uz pomoć stručnijih kolega. Ideja za druženje javila se unutar Facebook grupe jer su ljudi jednostavno poželjeli da se i lično upoznaju. Ovo je bila i savršena prilika da istinski majstori prezentiraju svoj rad, materijale ali i načine na koji rade. Generalni sponzor okupljanja bila je kompanija Bekament kojoj smo neizmjerno zahvalni, naglasio je majstor Hebib Selmanović Beli

Majstori obećavaju da će uskoro napraviti novo okupljanje koje će biti masovnije, impresivnije i snažnije a poziv učešće imaju svi članovi Facebook grupe Tražim majstora Sarajevo ali i svi majstori i kalfe kojima zanat i alati nisu strani.

IMG_4310